Skip to content

Na pewno nie powinniśmy sugerować się oprocentowaniem nominalnym, ponieważ to nie jedyne koszty, jakie może posiadać oferta bankowa. Wysokość raty może nam powiedzieć o aktualnych obciążeniach, jednak nie jest w stanie nam powiedzieć o tym, ile w sumie będzie nas kosztowało pożyczenie pieniędzy od banku. Jeśli porównywać kredyt o ratach stałych i malejących – o ile ten drugi okazuje się sporym obciążeniem na początku, ostatecznie jest zwykle tańszą opcją ze względu na swój charakter. Pamiętaj również, że jeśli chcesz porównywać kredyty pod względem harmonogramu spłaty, porównuj jedynie harmonogramy tego samego rodzaju kredytów, a więc malejących z malejącymi, a stałych ze stałymi. Również samo RRSO nie jest kompletną informacją o wszystkich kosztach kredytu, chociaż najlepiej pokazują jego ostateczne kształty. Jeśli różnica pomiędzy RRSO a oprocentowaniem nominalnym jest znacząca, jedynym wytłumaczeniem tego faktu jest dorzucanie do usługi kredytu czy pożyczki dodatkowych, nieraz bardzo wysokich opłat dodatkowych. Oprocentowanie nie może być bowiem nieskończenie wysokie, gdyż konsumenci chronieni są za pomocą ustawy antylichwiarskiej. Jedynym wyjściem, aby otrzymać rzetelną i wyczerpującą informację na temat całkowitego kosztu kredytu lub pożyczki, jest zapytanie o to wprost przedstawiciela banku czy instytucji finansowej.

W takim razie – czy istnieje bankowa pożyczka za darmo?

Podsumowując wcześniejsze rozmyślania można jednoznacznie stwierdzić, że w banku niemożliwe jest uzyskanie pożyczki, której RRSO wynosiłoby 0%. Składa się na ten fakt również kwestia tego, w jaki sposób funkcjonują banki oparte o prawo bankowe, a w jaki sposób na przykład firmy pożyczkowe. Banki regulowane są przez prawo bankowe i jako takie nie posiadają swoich własnych pieniędzy, a jedynie dysponują i obracają pieniędzmi swoich klientów. Firmy pożyczkowe nie mają uprawnień takich jak banki – jeśli chcą pożyczać pieniądze, działając legalnie w oparciu o prawo cywilne, muszą posiadać własne środki i dopiero nimi rozporządzać. Nie mogą jednak oferować kredytów, gdyż ten konkretny produkt zarezerwowanych jest jedynie dla instytucji bankowych. Na szczęście para banki znalazły na to dobry sposób – nie dość, że można u nich pożyczyć zupełnie za darmo do kilku tysięcy złotych, to jeszcze decydując się na pożyczkę ratalną nie musisz spłacać całego zobowiązania naraz.
W przypadku banków najkorzystniejszą ofertą, z jaką możesz się spotkać, jest kredyt z oprocentowaniem wynoszącym 0%. Jak już jednak mówiliśmy wcześniej, zerowe oprocentowanie w ogóle nie musi oznaczać braku sporej liczby innych opłat – i faktycznie nie oznacza. To, co na pierwszy rzut oka wydaje się być naprawdę atrakcyjne, przy bliższym przyjrzeniu się naprawdę sporo traci. Tak dzieje się w przypadku w zasadzie wszystkich ofert kredytów bankowych.
Nic dziwnego, że ludzie coraz chętniej zawierzają alternatywnym oraz tańszym sposobom na znalezienie dla siebie dodatkowej gotówki w potrzebie – para banki mają w wielu przypadkach zdecydowanie ciekawsze i korzystniejsze oferty dla budżetu domowego swoich klientów. Niektórym wydaje się to wręcz niemożliwe, jednak czas uwierzyć w fakty – szybkie chwilówki są w wielu przypadkach tańsze od kredytów bankowych.